NNKT - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i ich znaczenie





Być może już o nich słyszałaś. Być może o uszy obił Ci się skrót NNKT jednak nie masz pojęcia z czym ma on związek. I niby dlaczego te cztery litery mają mieć wpływ na Twój wygląd - a dokładnie na jędrną i napiętą skórę wolną od zmarszczek.


O tym że o skórę trzeba dbać - wiedzą wszyscy.


O tym że skórę trzeba nawilżać - także. 


Nie każda z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż samo nawilżanie i smarowanie się odpowiednimi kremami nie wystarczy. 


Aby nasza skóra wyglądała jędrnie i młodo - trzeba zapobiegać utracie wody, która jest zatrzymywana w naszej skórze. Trzeba zadbać o to, by nasza naturalna bariera hydrolipidowa oraz tak zwany cement międzykomórkowy funkcjonowały jak najlepiej. Bo to one są swego rodzaju barierą chroniącą przed utratą wody zatrzymanej w skórze. I jeśli te bariery są szczelne i działają prawidłowo - nasza skóra jest miękka, wygładzona i zdrowo wygląda. Jeśli zaś ochrona jest dziurawa jak sito - jesteśmy na dobrej drodze do szarej, zmęczonej, pomarszczonej i znacznie nas postarzającej skóry.

W tym miejscu trochę szerzej omówię tajemniczo brzmiący cement międzykomórkowy. Jest to półprzepuszczalna warstwa znajdująca się pomiędzy komórkami naskórka, chroniąca skórę przed wnikaniem nieznanych i mogących szkodzić skórze substancji. 
Dodatkowo, kolejną ważną funkcją cementu międzykomórkowego jest ochrona skóry przed nadmiernym parowaniem wody. Półprzepuszczalność zawdzięcza swojej warstwowej budowie - naprzemiennie występują warstwy hydrofilowe i hydrofobowe. 
Co ważne - aby cement międzykomórkowy mógł odpowiednio działać - musi mieć właściwy skład chemiczny. Powinien zawierać 
40% ceramidów, 
25% cholesterolu, 
25% trójglicerydów i kwasów tłuszczowych oraz 
10% pozostałych substancji.


Z kolei ceramidy - stanowiące prawie połowę składu chemicznego cementu międzykomórkowego - w 74% składają się z NNKT. Głównym zadaniem ceramidów jest skuteczne zatrzymywanie wody w skórze. Dodatkowo odpowiadają za prawidłowe procesy złuszczania komórek, odbudowują płaszcz lipidowy, wpływają na spoistość warstwy rogowej naskórka. Ilość ceramidów w naszym organizmie ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, dodatkowo niszczą je detergenty.

I pewnie już część z Was - jak nie wszystkie - domyślają się do czego zmierzam. 
Do odpowiedzi na pytania: 
Jak wzmocnić te nasze naturalne bariery? 
Co należy zrobić, by struktura spoiwa międzykomórkowego oraz naturalny płaszcz wodno-lipidowy skutecznie broniły nas przed transepidermalną utratą wody??

Odpowiedź - to temat niniejszego artykułu czyli NNKT i ich odpowiednia ilość w organizmie

NNKT - to skrót od wyrażenia niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jak sama nazwa wskazuje - są to nienasycone kwasy tłuszczowe zawierające od 2 - 4 wiązań podwójnych. Istnieją 2 rodzaje NNKT:

  • - omega - 6 - zaliczamy tu kwasy:
    • linolowy
    • gamma-linolenowy
    • arachidonowy
  • - omega - 3 - z kwasami
    • alfa-linolenowy
    • stearydonowy
    • eikozapentaenowy
    • dokozaheksaenowy



Kwasy NNKT charakteryzują się tym, iż nie są wytwarzane przez organizm ludzki - dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz do naszego ciała. Ich odpowiednia ilość powinna być dostarczana w spożywanym pokarmie.


Więc co jeść i czym się smarować- aby nasz organizm miał zawsze NNKT pod dostatkiem?


Najwięcej NNKT znajdziecie w:


A następny wpis poświęcę  wpływowi NNKT na skórę :)

3 komentarze :

  1. Bardzo przydatne, aż się zastanowiłam jakiego oleju ja używam.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo konkretny post:))) zostaję :))
    P.S U mnie trwa Walentynkowy Konkurs - Serdecznie Zapraszam :)))
    mybeautyjoy.blogspot.co.uk/2014/02/walentynkowy-konkurs-rozdanie.html

    OdpowiedzUsuń

Masz coś ciekawego do napisania?? Super Zapraszam do wymiany poglądów. Jeśli jednak zamierzasz spamować (szczególnie tyczy się to masowych postów o bee coś tam) wiedz że Twój komentarz nawet 24 godzin tu nie przetrzyma. Sorry - co za dużo to nie zdrowo. Chcesz umieścić reklamę? Napisz - może się dogadamy

Zmarszczkowo - czyli wszystko o zmarszczkach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka